Dzisiaj zapraszam Cię do odsłuchania, obejrzenia lub przeczytani rozmowy z radcą prawnym Kasią Przyborowską z bloga www.temidajestkobieta. Kasia od 12 lat zajmuje się sprawami związanym z ZUS i dzisiaj wspólnie porozmawiamy o świadczeniach i uprawnieniach przysługującemu przedsiębiorcy w związku z wejściem w życie tarczy antykryzysowych.
SKŁADKI ZUS
[00:06:26] Zacznijmy może od składek ZUS i od kwestii umorzenia. Wiem, że w tej kwestii masz dużo do przekazania przedsiębiorcom. Sporo pytań, które pojawiały się w mojej głowie podczas wspierania przedsiębiorców znalazło odzwierciedlenie w Twoich ebookach o Tarczach.
Jak większość zainteresowanych zdążyła się już dowiedzieć przedsiębiorcy mogą skorzystać z umorzenia składek ZUS przez okres do 3 miesięcy. Umorzenie oznacza, że te składki zostają im „zapomniane”. Nie jest to pożyczka i nie muszą tej kwoty oddawać do ZUS. Niemniej jednak, na stronie ZUS, w systemie przedsiębiorca, który złożył wniosek o umorzenie i spełnił wszystkie warunki widnieje w systemie jako dłużnik ZUS.
[00:07:01] Tak naprawdę wszyscy widniejemy jako dłużnicy ZUS-u. ZUS musi poczekać ze wszystkimi naszymi deklaracjami, bo jeżeli złożyliśmy wniosek, w którym zaznaczyliśmy wszystkie trzy rubryki, czyli że chcemy być zwolnieni za marzec za kwiecień i za maj z opłacania składek, to ZUS tak naprawdę dopiero rozstrzygnie kwestię naszego zwolnienia ze składek w momencie, kiedy wpłynie nasza ostatnia deklaracja rozliczeniowa. Jak wiemy mamy czas na złożenie tych deklaracji do końca czerwca. Teraz wpłynęły nasze deklaracje marcowe, musi wpłynąć jeszcze deklaracja kwietniowa no i musi wpłynąć deklaracja majowa. I dopiero wtedy ZUS zabierze się za rozpatrzenie tego wniosku. Chyba, że ktoś złożył wniosek o zwolnienie ze składek za marzec, to teoretycznie, jeżeli wpłynie nasza deklarację marcowa to ZUS mógłby rozpoznać tak na tej zasadzie i nie chcieć zwolnienia za pozostałe miesiące mogą zdarzyć się takie przypadki.
[00:08:51] Super! I dobrze, że o tym mówisz, bo wielu przedsiębiorców jest tym zakłopotanych, bo nie otrzymali decyzji od ZUS, której nie otrzymają (ZUS nie wyda takiej decyzji), jeżeli rzeczywiście te składki zostaną umorzone i widnieją jako dłużnik i się bardzo niepokoją, bo nie wiedzą co mają robić, czy są ubezpieczeni czy nie są ubezpieczeni.
[00:09:10] Przepisy o tarczy antykryzysowej mówią o tym, że jeżeli ktoś uzyska zwolnienie ze składek to zachowuje prawo do świadczeń tzn. ma ciągłość ubezpieczenia, te składki są pokryte z budżetu państwa. Natomiast ubezpieczeni jesteśmy, ale dopiero kiedy ten wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Stąd też ja się nie dziwię wielu przedsiębiorcom, że są przerażeni tym, że nagle zostali dłużnikami ZUS-u. Niemniej jednak jeden z oddziałów ZUS-u rozsyła pisma osobom, które wystąpiły np. z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu tego, że są zamknięte żłobki przedszkola i szkoły w przypadku dzieci do lat 8. Te osoby dostają pismo, że nie opłaciły składki za marzec i tym samym wypadły z dobrowolnej składki chorobowej i mają jedyną niepowtarzalną możliwość, w terminie trzech dni, napisać wniosek o przywrócenie terminu do opłacenia składki. Należy opłacić te składki marcowe razem z odsetkami! I należy taki wniosek złożyć tylko w tym terminie 3 dni do dyrektora oddziału. Oczywiście jest napisane, że rozpatrzenie tego wniosku jest uznaniowe tzn. albo się nam przywróci tą ciągłość ubezpieczenia chorobowego albo nie. I powiem państwu szczerze, że ja jestem zdumiona taką postawą ZUS-u, bo jeżeli mamy taką sytuację, że przedsiębiorca składa wniosek o zwolnienie i jednocześnie składa wniosek o świadczenia, to świadczenie nie powinno mu zostać przyznane, dopóki ten wniosek o zwolnienie nie zostanie rozpatrzony, bo on jest, jak gdyby ważniejszy. Jeżeli wydział zasiłków rozpatruje nasz wniosek o świadczenie to powinien tak naprawdę przysłać nam informację, że nie jest w stanie rozpatrzyć tego wniosku w terminie, ponieważ jest inne postępowanie administracyjne, czyli postępowanie o zwolnienie ze składek i dopóki ono nie zostanie zakończone to nie może być podjęta decyzja odnośnie wypłaty świadczenia. Taka powinna być kolejność.
[00:12:10] Tu jest pytanie takie techniczne odnoszące się do tego o mówiłaś od Sylwii. Jaki wniosek i kiedy trzeba złożyć, aby uzyskać zwolnienie ze składek za marzec. Jeżeli składki są zapłacone. Wniosek o zwrot nadpłaty?
[00:12:25] To zależy jakim przedsiębiorcą się jest. Bo jeżeli jest się przedsiębiorcą, który ma zgłoszonych do dziewięciu ubezpieczonych to, jeżeli zapłacono składki za marzec to teraz jest to już musztarda po obiedzie. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który ma większą liczbę ubezpieczonych zgłoszonych, czyli do 49 to jak wiemy przepisy zwalniające tych przedsiębiorców z opłacania 50% składek, weszły już po dacie opłacania składek marcowych. One weszły w życie 18 kwietnia a termin mijał 15 kwietnia. Stąd też w tarczy 2.0 jest taki zapis, który mówi o tym, że jeżeli te składki zostały zapłacone w pełnej wysokości, to taki przedsiębiorca ma możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Natomiast jeżeli takiego wniosku nie złoży to automatycznie ta nadpłata zostanie mu przeksięgowana na kolejny okres.
[00:13:22] Czy każdy przedsiębiorca otrzyma takie umorzenie składek czy są jakieś limity, granice cokolwiek innego, co sprawia, że dany przedsiębiorca nigdy nie zostanie zwolniony z opłacenie składki ZUS?
Jeżeli jesteśmy tak zwanymi samozatrudnionymi, czyli osobami, które nie mają zgłoszone do ubezpieczeń żadnej innej osoby w ramach naszej działalności gospodarczej obowiązuje nas niestety limit przychodu, który wynosi 15.681 zł.
Jeżeli ten nasz przychód za miesiąc poprzedni za miesiąc marzec wynosił tyle, to nie możemy składać wniosku o zwolnienie. Czyli jeżeli zarobiliśmy mówiąc kolokwialnie za dużo, to niestety nie możemy takiego wniosku złożyć. Natomiast takiego obostrzenia nie ma w przypadku przedsiębiorców, którzy mają zatrudnionych czy też na umowę o pracę czy też na umowy cywilnoprawne i odprowadzają składki za osoby. Tutaj mamy dwa limity do 9 osób mamy pełne zwolnienie. Jeżeli mamy 10 – 49 osób zgłoszonych to mamy ten limit 50%.
[00:14:49] Ja czytałam ustawę znam te limity, a przygotowując się do dzisiejszego live spotkałam się z opracowaniami kancelarii, blogerów, którzy są prawnikami, gdzie jest napisane, że limit został zniesiony i wczoraj wieczorem zadzwoniłam do Kasi i zapytałam czy tylko ja mam jakąś inną wersję ustawy? Oczywiście okazało się, że ten limit miał ulec zniesieniu, ale jednak nie uległ i niektórzy ciągle żyją w tym stanie sprzed tej zmiany.
[00:15:22] To jest historia poprawek Senatu i tego, że część tych poprawek Senatu, bo między innymi właśnie Senat wprowadził tę poprawkę, że zniesiono limit dla samozatrudnionych. Natomiast zostało to odrzucone z powrotem w Sejmie. I dlatego po prostu ta zmiana nie weszła w życie. I jeżeli rzeczywiście prawnicy pisali artykuł na podstawie tak naprawdę jeszcze nie ustawy a projektu ustawy no to stąd pewnie te błędy. To powinno zostać skorygowane w momencie, kiedy ustawa weszła w życie. Trzeba jasno powiedzieć, że to co znajdziemy na blogach prawniczych nie jesteś poradę prawną.
[00:16:08] Ja zdaję z tego sprawę, ale jednak zastanawiało mnie to, dlaczego w przypadku mikropożyczki spora część przedsiębiorców nie złożyła wniosku, w ogóle nie sięgnęła po te 5 tysięcy dlatego że nie mają zatrudnionego pracownika. To kolejna rzecz, która mnie bardzo zdziwiła i zastanawiałam się skąd to się bierze.
[00:17:08] W przypadku tarczy sytuacja zmienia się dynamicznie, bo już jest ogłoszony projekt Tarczy 3.0.
[00:17:15] Właśnie o tym porozmawiamy już na samym końcu. Podsumowując, mamy składki, mamy także limity. Istotne, że tzw. Mały ZUS też może się starać o takie zwolnienie. To jest też pytanie części osób, które zastanawiają się, czy jak są na tzw. Małym ZUS-ie to mogą się starać o to świadczenie.
[00:17:31] Mogą, oczywiście! Tylko to zwolnienie ze składek będzie po prostu mniejsze, bo będzie do tej wysokości, od której my po prostu te składki płacimy. Maksymalna kwota składek, która po prostu zostanie nam zaliczona na koncie to jest od podstawy 60%, czyli to jest ten minimalny limit, od którego płacą tak zwani standardowi przedsiębiorcy prowadzący działalność od ponad dwóch lat, którzy się po prostu nie łapią na tak zwany mały ZUS. Czyli na płacenie składki proporcjonalnie w zależności od przychodu z ubiegłego roku.
[00:18:09] Analizując pozycję przedsiębiorcy w świecie Tarczy 1.0, Tarczy 2.0 i za chwilę Tarczy 3.0. myślę, że największym wyzwaniem jest to, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a zmiany często są tak szybkie, że aż trudne do śledzenia.
Sądzę jednak, że warto tutaj wspomnieć jak ważna, a nawet kluczowa jest postawa samego uprawnionego, przedsiębiorcy. Nawet jeżeli spełniamy wszystkie wymogi uprawniające nas do skorzystania ze świadczeń to nikt nam nie da na talerzu tych pieniędzy, nikt nas nie zwolni z ZUS-u ex lege, to my musimy wykonać pracę i wykazać się postawą proaktywną.
[00:18:45] Więc ja powiem szczerze, że ja się nie dziwię przedsiębiorcom, że oni nie chcą czytać tych przepisów, bo one są trudne i nawet dla prawników są one skomplikowane i jak widzę na forach prawniczych, ile pojawia się w ogóle pytań o interpretację tych przepisów. Stąd też np. ta forma, którą ja przyjęłam w swoim e-booku, czyli pytań i odpowiedzi, żeby to było jak najbardziej nazwijmy to prostym językiem napisane i żeby taki przedsiębiorca, który sobie zagląda do ebooka nie musiał ślęczeć nad ustawą. Natomiast oczywiście trzeba udać się na stronę ZUS-u i złożyć ten wniosek, trzeba udać się na stronę www.praca.gov.pl i złożyć ten wniosek. Nikt za nas tego nie zrobi ewentualnie mogą to zrobić nasi księgowi.
ŚWIADCZENIE POSTOJOWE
[00:20:48] Procedura jest dość prosta. Po spełnieniu warunków przedsiębiorca składa wnioski, a one są rozpatrywane. Z tego co wiemy to część osób już otrzymała świadczenie postojowe. Natomiast tak naprawdę słyszymy już zapowiedzi kontroli. A nie wiem, czy państwo wiecie, ale na przykład w Tarczy 1.0 są takie dosyć poważne zapisy, że ZUS może nas kontrolować przez kolejne 5 lat, a potem jeszcze przez kolejne 3 lata egzekwować to co nam wypłacono.
Wnioskując o każdy rodzaj pomocy należy mieć z tyłu głowy, że kiedyś będziemy musieli się, albo na wniosek albo wszyscy, z tego w jakiś sposób wyspowiadać, czyli pokazać któremuś z urzędów jak myśmy te pieniądze wydali, czy rzeczywiście byliśmy uprawnieni do danej ulgi, czy do pewnego świadczenia czy dobrze je wykorzystaliśmy.
Dlatego nie wystarczy tylko złożyć wniosek dostać pieniądze czy też zwolnienie i cieszyć się, zapomnieć o tym, trzeba pamiętać, żeby też dobrze udokumentować.
[00:22:26] Tak, to jest też bardzo cenna rada. Często o tej rozliczalności zapominamy. Tutaj u nas na w okienku dialogowym na żywo pojawiło dużo pytań od przedsiębiorców odnośnie łączenia postojowego z mikropożyczką. Będziemy o tym jeszcze rozmawiać. Zanim jednak przejdziemy do tego tematu, czy mógłbyś powiedzieć komu w ogóle przysługuje postojowe. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rzeczywiście cieszyć się kwotą nieco ponad 2 000 złotych przez trzy miesiące.
[00:22:54] To nie jest tak, że to jest kwota dwa tysiące złotych przez trzy miesiące, bo trzeba spełnić pewien podstawowy warunek. To znaczy on jest zapisany dosyć zagmatwanym językiem, ale jest stosunkowo prosty to znaczy musimy zaliczyć spadek przychodów o 15 procent w stosunku do miesiąca poprzedniego. Porównujemy miesiąc z daty przed złożeniem wniosku z jeszcze poprzednim miesiącem. Najprościej można to wytłumaczyć w ten sposób, że jeżeli ktoś składa wniosek o postojowe w kwietniu to musi porównać swoją sytuację pomiędzy lutym a marcem. Czyli musi zaliczyć w marcu spadek przychodów o minimum 15 proc. Wtedy może wnioskować o postojowe. Jeżeli oczywiście nasza firma nie działa, czyli mamy tak zwany przestój. Oczywiście musimy być przedsiębiorcą, który jest zarejestrowany, czyli prowadzi działalność przed 01 marca 2020 roku. Musimy być Polakiem albo też być narodowości, która jest w Unii Europejskiej, czyli chodzi o państwa Unii Europejskiej i państwa EFTA. W praktyce tak naprawdę drugie obostrzenie, to jeżeli jesteśmy na karcie podatkowej no to niestety mamy już mniejszą kwotę, czyli 1000 – 1300 złotych a nie 2080 złotych. Przy czym możemy wnioskować dzięki Tarczy 2.0 o świadczenie postojowe trzykrotnie. Czyli możemy uzyskać sumę ponad sześciu tysięcy złotych i w tej chwili pojawiła się informacja na stronie ZUS, że musimy złożyć oświadczenie, że nasza sytuacja nie uległa zmianie. Czyli tak naprawdę ustawa o Tarczy 1.0 mówi nam, że musimy sobie porównywać te przychody. Natomiast ustawa o Tarczy 2.0 nie zmieniła tutaj sytuacji oprócz tego, że przyznała możliwość składania wniosku trzykrotnie. Ja nie bardzo rozumiem co ZUS ma na myśli mówiąc, że we wniosku należy złożyć oświadczenie, że nasza sytuacja nie uległa zmianie, bo ja rozumiem to w ten sposób, że jeżeli składam kolejny wniosek w maju to znaczy, że porównuje kwiecień do marca i mam kolejny spadek przychodów a jeżeli nie złożyłam wniosku w kwietniu czyli nie porównywałam marca i lutego tylko teraz składam, to ten pierwszy spadek przychodów mam na przykład w marcu no i oczywiście mamy też jeszcze możliwość świadczenia podstawowego dla osób, które są zatrudnione na umowy cywilnoprawne.
[00:26:13] Jeżeli chodzi o postojowe to, czy jeżeli dostaniemy na przykład postojowe w jednym miesiącu to, czy musimy w kolejnym zanotować spadek o kolejne 15 proc?
[00:26:27] Moim zdaniem tak. Jeżeli wnioskujemy miesiąc do miesiąca to tutaj jest informacja na stronie ZUS, że sytuacja ma nie ulec zmianie, więc teoretycznie można by to było interpretować, że przychody są na stałym poziomie, ale jak popatrzymy sobie do ustawy to ten przepis ustawy nie został skreślony. Czyli musimy sobie zawsze porównywać miesiąc do miesiąca.
[00:27:03] To co mówisz jest bardzo ważne! Świadczenie postojowe jeszcze tutaj się łączy z kolejnym tematem, którym jest mikropożyczka. Czy w takiej sytuacji, w której pobieramy postojowe możemy sięgnąć również po mikropożyczkę będąc np. przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobowa działalność gospodarczą lub samozatrudnionym?
[00:27:26] Mnie się wydaje, że można to połączyć, natomiast trzeba we wniosku o udzielenie mikropożyczki złożyć oświadczenie czy już korzystaliśmy np. z innych form pomocy. Jeżeli zostało nam wypłacone świadczenie postojowe to oczywiście musimy zaznaczyć, że tak. Natomiast jeżeli złożyliśmy wniosek o świadczenie postojowe i składamy wniosek o mikropożyczkę a jeszcze to postojowe nam nie zostało wypłacone, no to możemy napisać, że nie, bo jeszcze nie dostaliśmy żadnej innej pomocy i taka jest prawda, bo nasz wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. I co ważne generalnie mówi się o tym, że żeby te świadczenia, które otrzymamy nie przeznaczać na to samo. Czyli jeżeli otrzymamy mikropożyczkę i jeżeli otrzymamy świadczenie postojowe, żeby nie przeznaczać tych kwot na to samo. Natomiast tak naprawdę, jeżeli chodzi o mikropożyczkę to warunki umorzenia spłaty pożyczki są tak proste, że w praktyce oczywiście potem może się pojawić kontrola czy w ogóle powinniśmy uzyskać tę mikropożyczkę. Natomiast jeżeli spełniamy warunki do mikropożyczki i przeznaczymy ją na tę bieżącą działalność to nie powinno być problemu. Jeszcze zwrócę uwagę na kwestię, która wielu osobom umyka. Kiedy czytamy sobie wstęp, właściwie pierwsze artykuły ustawy o Tarczy 2.0 jest wyraźnie napisane, że to jest pomoc, która przysługuje przedsiębiorcom w związku z sytuacją wywołaną epidemią wirusa. Czyli jeżeli nie jesteśmy w stanie udowodnić, że na przykład nasz spadek przychodów jest związany z epidemią wirusa a wynika z zupełnie czegoś innego to teoretycznie żadne z tych świadczeń może nam się nie należeć. Natomiast ten artykuł może być tak naprawdę interpretowany na różne sposoby. Natomiast wydaje mi się, że w tej chwili większość, chyba nawet każdy przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że pogorszenie jego sytuacji na rynku jest spowodowane rzeczywiście wirusem. A już na przykład ci przedsiębiorcy, którzy mają zakaz wykonywania działalności w tej chwili związany właśnie z epidemią Koronawirusa to tym bardziej są uprawnieni do tej pomocy.
MIKROPOŻYCZKA
[00:30:31] Kolejne świadczenie, które może przysługiwać części przedsiębiorców to mikropożyczka. Już o tym wstępnie wspominałyśmy, w tym zakresie mamy sporą zmianę w Tarczy 2.0 w stosunku do Tarczy 1.0. Zmiana polega na tym, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą również będzie mógł skorzystać z tej kwoty do pięciu tysięcy złotych. Do spełnienia są łącznie trzy warunki. Celem otrzymania świadczenie należy wejść na stronę www.praca.gov.pl o wypełnić wniosek online lub w wersji tradycyjnej.
[00:31:13] Jeszcze warto powiedzieć, że te wnioski będą uwalniane stopniowo i trzeba popatrzeć, kiedy dla naszego urzędu pracy są te wnioski dostępne, bo można po prostu przegapić transzę.
[00:31:33] Wczoraj miałam taką sytuację, że wysłałam informację o mikropożyczce mojej klientce. Odpowiedziała mi, że nie można wypełnić wniosku w miejscu, gdzie ona prowadzi działalność gospodarczą. Ja się bardzo zdziwiłam i szybko zweryfikowałam informacje. I rzeczywiście tak było przez jakiś czas. Urząd Pracy dla Miasta Stołecznego był nieaktywny i niemożliwe było wypełnienie wniosku.
Pomijając kwestie techniczne podkreślić należy, że ta kwota do 5 000 złotych to jest pożyczka, która co do zasady ulega zwrotowi.
[00:32:07] Tak. Pożyczka jest oprocentowana. Co prawda to oprocentowanie jest bardzo skromne, natomiast trzeba pamiętać, że jeżeli podpiszemy umowę pożyczki ze starostą lub też z Wojewódzkim UP, to tak naprawdę opiszmy sobie faktury, że zostały na przykład zapłacone z tej kwoty pożyczki. Tak żebyśmy mieli dowód na przyszłość, że akurat tę pożyczkę wydaliśmy na to, na to i częściowo jeszcze na coś. Maksymalna kwota pożyczki to 5 000 złotych. Możemy wnioskować o mniejszą kwotę. W stosunkowo łatwy sposób można uzyskać umorzenie tej pożyczki. Warunki, które należy spełnić są dwa, czyli należy prowadzić działalność gospodarczą przez 3 miesiące i jeszcze od dnia podpisania umowy o pożyczkę i wypłatę tych środków. To jest pierwszy warunek, a drugi jest taki, że trzeba wystąpić z wnioskiem o umorzenie pożyczki. Tak to jest bardzo ważne, bo jeśli spóźnimy się o jeden dzień to jest już klapa. Trzeba zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami.
[00:33:37] Tak, czyli pamiętajmy trzy miesiące i potem mamy 14 dni i w tym momencie musimy się zmieścić z wnioskiem o umorzenie, bo jak się nie zmieścimy to będą problemy. Także pamiętajcie o tym. Jeśli chcemy wypełnić wniosek o udzielenie mikropożyczki lub jej umorzenie drogą elektroniczną to musimy dysponować profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym.
[00:33:57] Tak naprawdę w tej chwili z podpisem kwalifikowanym jest mały problem, ponieważ dużo osób korzysta z bankowości internetowej i w ten sposób możemy podpisywać nasze dokumenty i składamy wnioski do ZUS-u. Naprawdę złożenie tego wniosku zajmuje 5 -10 minut. Jedyne co musimy zrobić to wypełnić i podpisać oświadczenie. I kolejna rzecz to załączyć kopię umowy. Tak więc to są dwa pliki, które się podłącza i to jest wszystko i za chwilę przychodzi tak naprawdę potwierdzenie złożenia wniosku. Natomiast ja słyszałam takie niepokojące sytuacje, że dzwonią panie i mówią przedsiębiorcom, którzy np. tydzień temu złożyli wnioski, czyli jeszcze przed Tarczą 2:0, że w tej chwili jest nowy formularz i oni muszą wypełnić od nowa. I moim zdaniem to już jest za duża biurokracja tak naprawdę. Bo ktoś spełniał warunki formalne na dzień przed wejściem tarczy 2.0 czyli spełniał warunki wystarczy 1:0 nazwijmy to i moim zdaniem nie powinien poprawiać już tych formularzy. Generalnie wszystkie przepisy pomocowe powinny być proste i nieskomplikowane, żeby łatwo było skorzystać z tej pomocy, żeby te pieniądze szybko płynęły i żeby nie było jakichś nieporozumień. Słyszałam, że część osób błędnie składa te wnioski, bo wysyła skany podpisanych dokumentów itd.
DOFINANSOWANIE
[00:37:36] Teraz przejdziemy do już ostatniego świadczenia, z którego możemy skorzystać to jest dofinansowanie do prowadzonej działalności. I tutaj trzeba spełnić dwa warunki.
[00:38:08] Przede wszystkim trzeba prowadzić działalność przynajmniej rok. Porównujemy dwa miesiące. Dwa miesiące tego roku do dwóch miesięcy poprzedniego roku i jeżeli mamy odpowiednio wysoką zależności od tego jaki mamy spadek przychodów, taką wysokość dofinansowania możemy otrzymać i to jest bodajże właśnie 90% najniższej krajowej, czyli 2080zł. Jeżeli chodzi o przychody minimalny spadek to jest 30, 50 i 80%. Ja oczywiście musiałabym zajrzeć do ustawy, żeby potwierdzić czy rzeczywiście tak jest. Natomiast jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, który jest dłużej zaprawiony w boju i rzeczywiście prowadzi tę działalność to możemy z tej formy pomocy też skorzystać. Natomiast ja słyszę głosy, że akurat to porównywanie tych miesięcy nie jest dobre, jeżeli na przykład ktoś ma działalność sezonową. Bo bardzo często jest tak że zimą i wczesną wiosną notujemy rzeczywiście bardzo małe przychody, a na przykład nasza działalność rozwija się latem i jesienią. Tak więc rzeczywiście jest tak, że nie ma na przykład tak dużego spadku. Poza tym, jeżeli przedsiębiorca np. zaczął z początkiem ubiegłego roku dopiero prowadzić działalność gospodarczą to rzeczywiście te jego przychody na początku nie były jakieś duże. Ustawodawca musiał wymyśleć jakiś sposób kategoryzowania przedsiębiorców do otrzymania tej pomocy. Zrobiono to w ten sposób. Oczywiście nie jest to sposób idealny i uważam, że można byłoby to zrobić prościej na przykład nie wiem od długości prowadzenia działalności gospodarczej, czyli jak ktoś prowadzi krócej na przykład niż rok czy dwa. Na tej zasadzie i notuje spadek obrotów liczony w jakiś tam sposób. Oczywiście my możemy się tutaj wymądrzać i sobie dywagować. Przepisy są takie, a nie inne. Natomiast co ważne, wszystkie rodzaje pomocy, które nam ewentualnie będą przysługiwały musimy pamiętać, że jeżeli przeznaczamy je na pewien cel to nie możemy z tych środków pokrywać pieniędzmi tego samego celu wydatku.
[00:40:49] No to bardzo ciekawe co mówisz o działalności sezonowej. To czasami nie jest tylko zbieranie owoców…
[00:40:55] To może być też taka sytuacja, że ktoś ma po prostu sezonowo zawieszoną działalność gospodarczą więc jest przedsiębiorcą, ale tak naprawdę w miesiącach np. luty, marzec w ogóle nie notuje przychodów, bo ma zawieszoną tę działalność gospodarczą. Więc tutaj nie mamy czego porównywać w tym momencie i tak naprawdę świadczenie nie będzie się należało.
[00:41:18] Ja mam taką klientkę, która właśnie zajmuje się sprzedażą produktów, które są kupowane w określonych miesiącach roku, akurat w jej przypadku jest to czerwiec oraz wrzesień. Ten przedsiębiorca rzeczywiście tę działalność zawiesza, bo tylko wtedy ma największe obroty i kumuluje liczbę zamówień.
[00:41:34] Są też młode osoby, które sprzedają rękodzieło i w wakacje jeżdżą po targach, gdzie sprzedają rękodzieło. Mają przychody od maja do września. W ten sposób ta działalność gospodarcza funkcjonuje nie jest to nic złego, jest to oczywiście zgodne z prawem. Można jak najbardziej w ten sposób funkcjonować.
[00:42:03] Tutaj pojawia się kolejne pytania w zakresie świadczeń, o których dzisiaj rozmawiamy – czy możliwe jest pobieranie świadczenia postojowego na urlopie macierzyńskim?
[00:42:30] Ja uważam, że tak. To, że jesteśmy na zasiłku macierzyńskim nie wyklucza nas z bycia przedsiębiorcą. Oczywiście pojawiają się głosy, że zasiłek macierzyński to jest inny tytuł do ubezpieczenia, ale w tym momencie jest nasz jedyny tytuł do ubezpieczenia, bo nie jesteśmy ubezpieczeni jako przedsiębiorca tylko jako osoba pobierające zasiłek macierzyński. I oczywiście pobierające zasiłek macierzyński możemy prowadzić działalność gospodarczą to nie jest tak że mamy tylko obowiązek przez ten rok np. zajmować się naszym dzieckiem, jeżeli nasz biznes, nasze dziecko mówiąc wprost na to pozwala, to jak najbardziej można prowadzić działalność gospodarczą. Jeżeli ta działalność jest dotknięta kryzysem związanym z epidemią to jak najbardziej możemy korzystać ze świadczeń.
[00:43:19] Bardzo dużo pytań w zakresie świadczeń antykryzysowych jest w kontekście macierzyńskiego, super, że to wyjaśniłaś. Przejdźmy może powoli do sesji pytań. Kolejne pytanie dotyczy świadczeń z Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0. Część przedsiębiorców uważa, że jak skorzystali z ulg czy świadczeń z Tarczy 1.0 To już nie będą mógł skorzystać z uprawnień wskazanych w Tarczy 2.0. Nie mam tutaj jednej słusznej odpowiedzi. Zależy to od świadczenia. Jeżeli skorzystaliśmy już z jednego uprawnienia, np. korzystaliśmy z pożyczki na podstawie Tarczy 1.0., to nie będziemy z tego samego świadczenia korzystać na podstawie tarczy 2.0, ponieważ jest to, to samo świadczenie tylko tarcza 2.0 rozszerzyła nam np. krąg beneficjentów.
[00:44:22] Chyba że ktoś złoży ponownie wniosek o pożyczkę. To po prostu pierwszy zostanie rozpatrzony pozytywnie, a za drugi dostanie odmowę.
[00:44:30] Mamy kolejne pytanie – czy będąc ubezpieczonym w KRUS można skorzystać ze świadczenia postojowego?
[00:44:39] Nie. Świadczenie postojowe przysługuje osobom, które są przedsiębiorcami i nie mają innego tytułu do ubezpieczeń. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w KRUS to pomocy powinniśmy szukać w KRUS a nie w ZUS-ie bo nie jesteśmy beneficjentem ZUS-u.
[00:45:13] Super, bardzo dziękujemy. świetnie w ogóle bardzo wyczerpujący. Chyba każdy przedsiębiorca powinien mieć takiego prawnika ZUS-owca u siebie w firmie, żeby wiedzieć jak postępować i jak nie tracić pieniędzy. Bardzo dziękuję Kasiu za Twoją obecność i dzielenie się z nami wiedzą, jestem przekonana, że przedsiębiorcy, którzy byli z nami obecni na żywo też na tym sporo skorzystali. Omówiliśmy sobie zaledwie cztery rodzaje świadczeń.
[00:46:02] My mówimy tylko o aspekcie związanym z mikro i małymi przedsiębiorcami. Nie poruszamy w ogóle tematu większych przedsiębiorców. Nie poruszamy w ogóle tematu dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych i nie poruszamy tematu kwestii zwolnień pracowników czy też obniżenia czasu pracy. Nie mówiliśmy też nic o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.
[00:46:50] Tak to prawda! Przed nami jeszcze sporo do wyjaśnienia. Tak jeszcze krótko o tarczy 3.0 bo wspomniałeś odrobinę że jest taki projekt.
[00:46:58] Tarcza 3.0 ma w bardzo małym stopniu dotyczyć samozatrudnionych. Ma regulować przede wszystkim kwestie związane z prawem zamówień publicznych oraz ma regulować kwestie związane z obniżeniem wynagrodzenia pracownikom i ewentualnie z ich zwolnieniami. Natomiast z tego co dzisiaj czytałam i słyszałam to strasznie Solidarność pracownicza buntuje się przeciwko tym zmianom. Tak naprawdę przedsiębiorca uzyska możliwość bez porozumienia z pracownikami obniżania im wysokości wynagrodzenia.
[00:48:16] Będziemy śledzić proces legislacyjny i obserwować zmiany! Dziękujemy Ci Kasiu, a wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy do e-booków Kasi.